Miejsce wykonywania pracy stanowi bardzo istotny aspetkt przy wyborze pracy, z punktu widzenia pracownika. Niekiedy to własnie lokalizacja miejsca pracy przesądza właśnie o wyborze danego pracodawcy. A co w przypadku gdy pracodawca zdecyduje przenieść pracownika do innej lokalizacji firmy?
Co powinna zawierać umowa o pracę?
Zgodnie z art. 29 § 1 Kodeksu pracy, umowa o pracę powinna określać strony umowy, rodzaj umowy, datę jej zawarcia oraz warunki pracy i płacy. W szczególności powinna zawierać:
- rodzaj pracy,
- miejsce wykonywania pracy,
- wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy, ze wskazaniem składników wynagrodzenia,
- wymiar czasu pracy,
- termin rozpoczęcia pracy.
Zmiana miejsca pracy poprzez porozumienie
Zmiana miejsca pracy, z uwagi na powagę tej zmiany, powinna nastąpić poprzez zawarcie pomiędzy pracodawcą a pracownikiem porozumienia zmieniającego, czyli tzw. aneksu do umowy. Zawarcie porozumienia zamieniające ma zastosowanie, jeżeli zmiana nie wiąże się z pogorszeniem warunków zatrudnienia z punktu widzenia pracownika.
Zmiana miejsca pracy poprzez wypowiedzenie zmieniające
Jeśli jednak pracodawca i pracownik nie dojdą do porozumienia, a zmiana miejscowości pracy okazałaby się niekorzystna dla pracownika, wówczas
pracodawca ma możliwość dokonania zmiany w trybie wypowiedzenia zmieniającego. Wypowiedzenie zmieniające stosowane jest co do zasady dla wszystkich zmian, na które pracownik nie wyraził zgody w formie porozumienia zmieniającego.